Haber

Biden: ABD gelecek yıl 125 bin mülteciyi kabul etmeyi planlıyor

Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, Dünya Mülteciler Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Biden “Yönetim, ABD Mülteci Kabul Programını yeniden inşa etmek için çok çalıştı. ABD, gelecek yıl 125.000 mülteciyi karşılamayı planlıyor. Bu, son 30 yılda ulaşılmamış bir seviye.”terimleri kullandı.

Dünyanın dört bir yanından şiddet ve baskıdan kaçan mültecilere kucak açtıklarını belirten Biden, mültecilere sahip çıkan örgütlerin temellerinin atılacağını bildirdi.

Biden, dünyada 110 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve bu sayının tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar fazla olduğunu vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmemiş bir hızla milyonlarca insanı başka ülkelere kaçmaya zorladığının altını çizen Biden, Suriye, Venezuela, Afganistan, Somali ve Güney’deki kaos nedeniyle çok sayıda insanın yerinden edildiğine de dikkat çekti. Sudan. çekti.

Biden, dünyanın dört bir yanındaki mültecilere ulaşmak ve onları güçlendirmek için Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler ile birlikte çalıştıklarını kaydetti.

1975’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’ne 3,5 milyondan fazla mülteci geldi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin 1975’ten bu yana 3,5 milyondan fazla mülteciyi kalıcı olarak kabul ettiği bilgisini paylaştı.

göz kırpma, “Bugün, zulümden kaçmak zorunda kalan milyonlarca mültecinin cesaretini ve direncini, ev sahibi toplulukların cömertliğini ve onları destekleyen insani yardım ortaklarının küresel tepkisini takdir ediyoruz.”sözlerini verdi.

Mültecilerin gittikleri ülkelere katkılarına değinen Blinken, ABD’nin mülteci yerleştirme programını ‘yeniden yapılandırıp modernize ettiğini’ ve bu kapsamda ‘Welcome Corps’ adlı bir program başlattıklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı, ABD’nin insani krizlere koordineli bir küresel müdahaleyi desteklemeye devam ettiğini ve hiçbir ülkenin mülteci kriziyle tek başına mücadele edemeyeceğini kaydetti.

Statista kuruluşunun internet sitesinde paylaştığı grafik ve verilerde ABD’nin 2022’de 25 bin 465 mülteci kabul ettiği, 2021’de ise bu rakamın 11 bin 411 olduğu görüldü.

haber-celikhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu