Yaşam

Sadece Telefonla Konuşarak Diyabet Tanısı Koyabilecek Bir Yöntem Bulundu

Diyabet Hastalık, kandaki glikoz yani şeker oranının normalin üzerine çıkması ve bunun sonucunda idrarda normalde glikoz içermemesi gereken glikozun bulunmasıyla ortaya çıkar. Ülkemizde ve hatta dünyada en sık görülen hastalıklardan biridir.

Her ne kadar çok sık karşılaşmadığımızı düşünseniz de dünyanın her yerinde veriler mevcut. 400 milyondan fazla Şeker hastası olduğunu belirtiyor. Ve yine kolay bir hastalık gibi görünse de dünyada her 6 saniyede 1 kişi diyabete bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Bu nedenle tanısı kritik önem taşımaktadır. Bilim adamlarının attığı en son adım, hem hekimlerin hem de hastaların işlerini iyileştirmektir. kolaylaştıracakÖyle görünüyor.

Diyabet teşhisi için ses tanıma ve yapay zeka bir araya geliyor.

Mayo Clinic Proceedings dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları 6 ila 10 saniye arasındaki süreyi inceledi. ses kayıtları kolay sağlık bilgileriyle birlikte kullanılır. Bunun sonucunda bireylerin tip 2 diyabet hastası olup olmadığını ayırt edebilecek bir yapay zeka modeli geliştirdi. Söz konusu model erkeklere yöneliktir %86 doğruluk oranıKadınlarda bu oran yüzde 89’a çıkıyor.

Araştırmayı yürüten Klick Labs araştırmacıları, hem tip 2 diyabetli hem de sağlıklı katılımcıların bulunduğunu tespit etti. 267 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmacılar bu kişilerin her birinden 2 hafta boyunca günde altı kez birer cümle kaydetmelerini istedi. 2 haftalık süre sonunda 18.000’den fazla kayıt elde eden araştırmacılar, diyabeti olmayanlar ile diyabeti olmayanların sesler arasında14 akustik farkı analiz etti.

Şaşırtıcı bir şekilde, insan kulağının ayırt edemeyeceği bu farklılıklar, diyabetli kadın ve erkekler arasında da farklılık gösteriyordu. Sonuç olarak daha önce de belirttiğimiz gibi bu yapay zeka modeli; Kadınlarda %89, erkeklerde ise %86 doğruluk oranı gösterdi. Ekip bundan sonra ses tanıma yoluyla teşhis formülünü farklı alanlarda kullanmak istiyor. Diyabet öncesi ses tanısı ve hipertansiyon bu alanlardan bazılarıdır.

haberhanonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu