Haber

TAHMİNDEN KORKUYORUZ! prof. Dr. Okan Tüysüz’den İstanbul için korkutan deprem tahmini! “10 vahşeti görecek”

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem felaketinin ardından uzmanlar, beklenen İstanbul depremi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Birçok deprem uzmanı, İstanbul depreminin yaklaştığını ve olası bir depremde İstanbul’da bazı bölgelerin büyük hasar görebileceğini söylüyor.

Ünlü jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, katıldığı bir televizyon programında söyledikleriyle gündeme geldi.

Marmara’daki tüm fayların kırıldığını varsayan olumsuz bir senaryo üzerine iddiada bulunan Okan Tüysüz, olası bir depremden en çok etkilenecek bölgelerin Yalova ve Şarköy olduğunu söyledi.

10 şiddetinde hissedilecek

Jeolog Okan Tüysüz, İstanbul’un kıyı kesiminde 7.6 büyüklüğünde bir depremin 10 büyüklüğünde hissedileceğini söyledi.

Okan Tüysüz de “En çok sarsılacak yerler denize bakan kısımlar. En fazla sarsıntıyı İstanbul veya Marmara’nın denize bakan kısımlarında, örneğin Tuzla sahil şeridinde, Eminönü’nden Çekmece’ye kadar olan sahil şeridinde hissedeceğiz. .

Bu, oradaki tüm binaların yıkılacağı anlamına gelmez. Uygun bir bina buna dayanabilir. En azından burada beklenti binanın yıkılmayacağı yönünde. İstanbul’un yapı stoğunda 1 milyon 160 bin bina var ve bunların 5-6 yüz bininin depreme pek dayanıklı olmadığı bir gerçek.”açıklamalarda bulundu.

prof. Dr. Okan Tüysüz de Hatay veya Kahramanmaraş’ta olduğu gibi zemin sıvılaşması riskinin çok az olduğunu belirtti.

haber-solhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu